Ogród wertykalny – sztuczny, czy naturalny

Ogród wertykalny – sztuczny, czy naturalny

Zieleń potrafi nadać danej budowli nowego charakteru i sprawić, że dany budynek przyciągnie uwagę przechodniów. Do tego celu wykorzystuje się właśnie ogrody wertykalne, czy zielone piękne sztuczne, bądź żywe, aktywne biologicznie dekoracje. Można je kłaść zarówno na ścianach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Jakie funkcję pełnią ogrody wertykalne oraz czym tak naprawdę są?

Ogród wertykalny, czyli co?

Ogrodem wertykalnym nazywa się pionową roślinność, którą instaluje się na powierzchniach mających dowolną wielkość oraz kształt. W przypadku kiedy mamy styczność z naturalną roślinnością to jednym z montowanych elementów jest system automatycznego nawadniania, który odpowiada za dostarczanie odpowiedniej ilości wody wraz ze składnikami odżywczymi. Możemy także wodę dostarczać za pomocą konkretnych pojemników, wiaderek ręcznie. 

Funkcje oraz zalety ogrodów wertykalnych 

Podstawową funkcją jest fakt, że prezentują się one efektywnie. Dodatkowo podkreślają jak ważna jest w dzisiejszych czasach natura.  Jedną także z ważnych zalet ogrodów wertykalnych są oczyszczające i dotleniające powietrze walory. Są one doskonałym rozwiązaniem na walkę ze smogiem, a także regulują poziom wilgotności dbając o to by nie było jej za dużo lub za mało. 

Miejsca, w których warto zainstalować ogród wertykalny

Ogrody wertykalne mogą znajdować się praktycznie wszędzie. Sprawdzą się one nie tylko  w prywatnych domach, czy mieszkaniach, ale także w hotelach, biurach oraz miejscach użyteczności publicznej. Jednak w momencie, gdy decydujemy się na instalacje ogrodu wertykalnego na zewnątrz budynku warto pamiętać, aby unikać ścian od strony północnej, gdyż przez 90% czasu jest tam ciemno, a jesienią oraz zimą odczuwalne są tam niższe temperatury. 

Hodowla i rodzaje roślin w ogrodzie wertykalnym

Do paneli ogrodów wertykalnych najlepiej sprawdza się uniwersalna ziemia ogrodowa zmieszana z kompostem oraz innymi nawozami. W dobrym stanie ogród jesteśmy w stanie utrzymać wybierając do niego takie gatunki roślin, które są łatwe w uprawie, abyśmy poza zapewnieniem wystarczającej ilości światła słonecznego i wody nie musieli niczym dodatkowym się zajmować. Tego typu konstrukcja ma bowiem pewne ograniczenia, jakimi są wzrost roślin, światło oraz przestrzeń. Zasadźmy więc rośliny, które mają niezbyt rozrastające się bulwy korzenne, a także części nadziemne.

Najlepiej w takim przypadku zakupić takie rośliny jak: 

– skrzydłokwiaty

– zielistki

– rośliny z rodziny ananasowatych

– paprocie

– bluszcze

– maranty

Naturalne czy sztuczne?

Istnieje bardzo duża lista zalet przemawiających za tym, że warto zainstalować naturalny ogród wertykalny są to między innymi: produkcja tlenu, redukcja zanieczyszczenia, redukcja hałasu oraz obniżenie temperatury wewnątrz budynku latem. Jednak tego typu rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Są nimi: wysoki koszt montażu, duża konsumpcja wody oraz częsta konserwacja. Jedynym sposobem uniknięcia wszystkich tych niezgodności jest inwestycja w sztuczny ogród wertykalny. Nie wytwarzają one tlenu oraz nie są odpowiedzialne za odnawianie powietrza. Jednak mają pewne zalety, jakich nie zapewnią nam naturalne ogrody wertykalne. Są nimi: brak konserwacji, brak owadów, nie musimy wymieniać roślin, czy kwiatów, a także efekt wizualny jest podobny do naturalnego ogrodu.