Ogród wertykalny, jako urozmaicenie zielonej przestrzeni

Ogród wertykalny, jako urozmaicenie zielonej przestrzeni

Ogród wertykalny – historia

Na wstępie warto wyjaśnić czym właściwie jest ogród wertykalny. To nic innego jak kompozycja roślin które są umieszczone na pionowej płaszczyźnie, pną się po niej lub zwisają tworząca tak zwaną zieloną ścianę. Idea pionowych ogrodów powstała już pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Pierwszą tego typu idee stworzył architekt Patric Blanc, a rozwinął ją Friedensreich Hundertwasser, który 10 lat później przedstawił manifest promujący zielone ściany i zielone dachy mające znajdować się na budynkach i przez przenikanie się architektury i przyrody dopełniać powstające budynki. Jednak w formie fizycznej pierwsze tego typu instalacje powstały dopiero w 1994 roku, kiedy nastąpił znaczny rozwój technologiczny w dziedzinie budownictwa. Zielone ściany w miastach pozwoliły na tworzenie klimatycznych przestrzeni, pozwoliły nam poczuć się w miastach bliżej natury

Rozwój ogrodów wertykalnych

Obecnie zielone ściany w miastach, na ulicach, na ścianach budynków, czy na dachach nie są niczym zaskakującym. Architektura coraz bardziej ciągnie w stronę natury i stara się z nią łączyć. Architekci i specjaliści w dziedzinach krajobrazu zaczęli głowić się, jak jeszcze można rozpowszechnić zielone ściany ale bez problemu z odprowadzaniem wody, odpowiednią konstrukcją czy problemami z podłożem. W ten sposób powstał pomysł stworzenia ogrodów wertykalnych ze sztuczną roślinnością, która ma niewątpliwie bardzo wiele zalet.

Zalety ogrodów wertykalnych ze sztuczną roślinnością

– nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, 

-nie wymagają odpowiednich konstrukcji – sztuczna roślinność jest lżejsza, 

-można je tworzyć w dowolnym miejscu np. mieszkaniu, czy biurze, 

-nie wymagają dostępu do światła, 

-brak kosztów wymiany zwiędniętych lub uschniętych roślin, 

-nadal pełnią funkcję osłonową, odgradzającą i wydzielającą przestrzeń, a także wprowadzają klimat, 

-łatwy sposób montażu, 

-funkcja ozdobna,

-nie trzeba czekać na efekty!

Podsumowanie

Jeśli chcemy stworzyć ciekawą, niepowtarzalną przestrzeń warto skorzystać ze sztucznych ogrodów wertykalnych, dzięki którym nadamy miejscu odpowiedniego klimatu. Pozwoli nam to poczuć się we wnętrzu, jakbyśmy byli bliżej natury. A dzięki odpowiedniemu podświetleniu mogą stworzyć na prawdę idealne miejsce do relaksu, w pubie lub kawiarni estetycznie wydzielić pewne przestrzenie, prywatne, bardziej intymne strefy, a miejscu pracy nadać efektywnego wyglądu i charakteru.