Czym są ogrody wertykalne i gdzie można je zastosować

Czym są ogrody wertykalne i gdzie można je zastosować

Stosowanie zieleni w wystroju wnętrz od lat cieszy się popularnością. Osoby, które decydują się na zastosowanie roślin przy aranżacji przestrzeni, kierują się różnymi pobudkami. Dla jednych najważniejsze bywa to, że zieleń działa uspokajająco i dobrze wpływa na samopoczucie. Inni decydują się na użycie jej do wystroju mieszkania, by móc pochwalić się przykuwającą oko przestrzenią. Umiejętne wykorzystanie zieleni sprawia, że wypełnione nią miejsce może stać się przyjemne dla oka i interesujące dla gości.

Sposobów na wykorzystanie zieleni we wnętrzu istnieje wiele. Jednym z bardziej oryginalnych pomysłów tego rodzaju są ogrody wertykalne.

Czym są ogrody wertykalne i gdzie można je zastosować?

Idea ogrodów wertykalnych jest prosta i znana od wielu lat: polega ona na zastosowaniu roślinności na powierzchniach pionowych: ścianach, elewacjach budynków czy tarasach. Ogrody wertykalne instalować można zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Są one stosowane w prywatnych domach, ale też chociażby w przestrzeniach biurowych, poczekalniach czy innych miejscach, gdzie mogą cieszyć oko odwiedzających. Nie każde miejsce jest oczywiście odpowiednie dla zastosowania tego typu rozwiązania (należy np. unikać jej w wąskich korytarzach, gdzie roślinność może ograniczać przestrzeń), jednak planowaniu własnego ogrodu wertykalnego, zastosować można zróżnicowane rozwiązania, które pozwalają przystosować je do potrzeb konkretnych pomieszczeń czy ścian.

Zalety ogrodów wertykalnych ze sztucznych roślin

Co ważne: ogrody wertykalne niekoniecznie muszą być skomponowane  wyłącznie z roślin żywych – również rośliny sztuczne mogą być bez problemu zastosowane w tego typu ogrodach. Użycie roślin sztucznych posiada w takiej sytuacji swoje dodatkowe zalety

– brak konieczności odpowiedniego naświetlenia roślin.

– łatwiejsza pielęgnacja roślin

– brak konieczności instalacji systemu nawadniającego. 

Warto przy tym dodać, że rezygnacji z żywych roślin, na rzecz ich sztucznych zamienników, nie oznacza, że ogród wertykalny będzie wyglądał gorzej i robił mniejsze wrażenie. Obecnie wybór roślin sztucznych jest bardzo duży, a przy tym często są one trudne do odróżnienia od żywych roślin.

Podsumowanie

Ogrody wertykalne są rozwiązaniem coraz bardziej popularnym, a przy tym posiadającym wiele zalet. Jedną z nich z pewnością jest możliwość aranżowania ich na wiele sposobów. Dzięki temu łatwo dostosować je do potrzeb konkretnej osoby i wypełnić nimi daną powierzchnie, tak aby prezentowała się ona interesująco.